Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim informuje, że w dniu 07.02.2017 na terenie Sępólna Krajeńskiego został stwierdzony pierwszy przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków).

Zarażony tym wirusem był martwy łabędź oraz  kaczka krzyżówka wyłowione z Jeziora Sępoleńskiego od strony centrum miasta -  ul. T. Kościuszki.Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków  typu H5N8 nie jest groźny dla człowieka Cechuje się on natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu. Dlatego zaleca się:

  • ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach promenady i mola nad jeziorem sępoleńskim,
  • w celu ograniczenia powstawania skupisk ptactwa wstrzymanie się z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego, na terenie powiatu sępoleńskiego ze szczególnym uwzględnieniem Jeziora Sępoleńskiego  

Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków Dz.U z 2016r. poz. 2091, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi:

  • trzymanie ptaków w zamknięciu,
  • rejestracji swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sępólnie Kraj.
  • bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji

Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.Przypadki znalezienia padłych ptaków  (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek, ) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sępólnie Kraj. - telefon 52 3881225.Wszelkie aktualne informacje związane z grypą ptaków dostępne są na stronach internetowychKujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii   http://www.wiw.bydgoszcz.pl/oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sępólnie Kraj. www.sepolno.piwet.org

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Basińska - Czachor (13 lutego 2017)
Opublikował: Administrator (13 lutego 2017, 13:54:46)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1402